Západné Tatry tvoria spolu s Východnými Tatrami geomorfologický celok Tatry s rozlohou 400 km2. Roháče s maximálnou výškou 2248m sú druhým najvyšším pohorím na Slovensku. Západné Tatry - Roháče ponúkajú nadšencom vysokohorskej turistiky ideálne podmienky pre jednoduché či náročnejšie výlety a hrebeňové túry.
Zuberec ponúka vynikajúce podmienky pre lyžiarov na zasnežovaných a pravidelne upravovaných svahoch v strediskách Janovky a Milotín priamo v Zuberci, alebo v lyžiarskom stredisku Roháče - Spálená, ktoré je vzdialené 8 km. V každom stredisku je možné využiť štandardné doplnkové služby ako lyžiarska škola, požičovňa lyžiarskej a snowboardovej výstroje, ski servis.
Len 4 kilometre od Zuberca sa nachádza jedinečný skanzen. Je umiestnený uprostred prekrásnej horskej scenérie. O tomto skanzene sa hovorí, že sa radí k najkrajším múzeám ľudovej architektúry v Európe. Múzeum je živé najmä v lete, keď sa tu koná množstvo podujatí približujúcich spôsob života obyvateľov Oravy v časoch minulých. V skanzene môžete obdivovať celkom 50 hospodárskych a samostatných objektov z celého regiónu. Múzeum nie je iba neživou pamiatkou.
Oravský hrad je jeden z najkrajších hradov na Slovensku nachádzajúci sa pri obci Oravský Podzámok. Je to výrazná dominanta oravského regiónu, patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky hradného staviteľstva na území Slovenska. Historickú expozíciu tvorí komplex stredovekých a renesančných stavieb hradu a ich pôvodné zariadenie.
Františkova huta je ojedinelým príkladom technickej stavby vysokej architektonickej kvality. Spracovávala sa tam železná ruda z Roháčov a okolia (zo Zuberca, Habovky a Malatinej). V súčastnosti je objekt zaujímavým cieľom krátkych výletov, miestom konania kultúrnych podujatí. Každoročne sa tam koná jedinečná tavba železnej rudy.
Termálne kúpele Bešeňová využívajú prírodné horúce pramene liečivých vôd. V areáli sa nachádza šesť bazénov a sú v prevádzke počas celého roka. Nájdete tam aj relaxačné centrum, ktoré poskytuje masáže, svetelné terapie, solárium, fitness, aerobic, odpočívareň aj herňu.
Aquapark Tatralandia patrí medzi najväčšie aquaparky na Slovensku. Nachádza sa 29 km od Zuberca a 2 km od Liptovského Mikuláša. Návštevníkov vodného sveta čaká 9 termálnych bazénov - z toho 2 sú kryté. Je tam množstvo atrakcií, ktorým neodolá žiadne dieťa, ba dokonca často ani dospelák: plavecké dráhy, vodná lezecká stena, masážne sedenia, vodné postele, vodný hríbik, chŕliče, vyvieračky, vodné prúdy, vodná hojdačka, vodný volejbal a basketbal, detské šmýkačky. Najväčsím magnetom sú však tobogány. V areáli sa nachádza 21 tobogánových dráh a vodných šmýkačiek.
Novovybudovaný Meander Park v Oraviciach je magnetom pre návštevníkov Oravíc a okolia. V areáli sa nachádzajú dva bazény. Veľký relaxačný bazén poskytuje návštevníkom atrakcie ako napr. masážne lavice, masážne lehátka, dnová perlička, masážne trysky, vodné delá. Teplota geotermálnej vody v bazéne je 35 - 36°C. V malom bazéne je teplota vody 36-37°C. V areáli sa nachádzajú aj plavecký bazén, tobogán dĺžky do 100m, Whirpool bazény a relaxačné masáže.
Priehrada je súčasťou vodného diela Oravská priehrada. Rozloha priehrady je 35 km2 a priemerná hĺbka je cca 15 m. Patrí medzi vyhľadávané turistické centrá na Slovensku. Areál ponúka dobré možnosti pre potápanie a vodné športy (jachting, windsurfing, vodné bycikle). Na svoje si takisto prídu vyznávači rybolovu.
Liptovská mara je známou Slovenskou priehradou. Rozloha priehrady je 27 km štvorcových. Priehrada ožíva najmä v lete, kedy ju navštevuje mnoho domácich, ale aj zahraničných turistov. Návštevníci tu nájdu vodné atrakcie ako surfovanie, jachting, vodné bycikle. Taktiež tu možete absolvovať vyhliadkovú plavbu ľodou.
V bezprostrednom okolí Zuberca a v lyžiarskom stredisku Spálená sú upravované trate pre beh na lyžiach. Môžete si pozrieť mapy bežeckých trás.
© 2012 Klein. Všetky práva vyhradené. Stránku vytvorilo visio creative studio.